Kolektívne vyjednávanie a nátlakové prostriedky

Prednášajúci
Cieľová skupina
Typ produktu
Dátum
Miesto konania
Dr. Vl. Clementisa 10,
Bratislava
Seminár poskytne účastníkom možnosť osvojenia si základných teoretických, ale najmä praktických vedomostí z oblasti kolektívneho pracovného práva.
Účastníci sa dozvedia, čo sú odbory a aké majú kompetencie voči zamestnávateľom vo vzťahu k procesu kolektívneho vyjednávania, čo znamená pre zamestnávateľa povinnosť spolurozhodovania a prerokovania aj s ohľadom na obsah kolektívnej zmluvy, čo odbory môžu a čo nemôžu kontrolovať, na aké informácie majú od zamestnávateľa právo a akým spôsobom sa môžu domáhať splnenia povinnosti zo strany zamestnávateľa vo väzbe na dojednané záväzky v kolektívnej zmluve, aké hrozia zamestnávateľovi sankcie za porušenie práv zástupcov zamestnancov.
Zároveň účastníci získajú praktickú skúsenosť s možnosťou reakcií na predloženú kolektívnu zmluvu, ich možného obsahu a procesu kolektívneho vyjednávania, súčasťou ktorého môže byť konanie pred sprostredkovateľom, rozhodcom, prípadne uskutočnenie štrajku.
Prednášajúci:
JUDr. Marek Švec, PhD., LL.M. je generálnym tajomníkom a súčasne členom Predsedníctva Labour Law Association/Asociácia pracovného práva. Pôsobil ako podpredseda poradnej Komisie ministra práce pre rozširovanie záväznosti kolektívnych zmlúv vyššieho stupňa a člen tripartitnej komisie pre prípravu novely zákona o kolektívnom vyjednávaní, pričom sa podieľal aj na príprave ďalších noviel pracovnoprávnych predpisov (napr. Zákonníka práce).
V súčasnosti je vedený ako sprostredkovateľ a rozhodca kolektívneho vyjednávania v zozname Ministerstva práce, sociálnych vecí a rodiny SR na roky 2016 – 2018. Popri profesijnej činnosti je publikačne činný, je spoluautorom najpredávanejšieho komentára k zákonu o kolektívnom vyjednávaní z vydavateľstva Wolters Kluwer, spoluautorom Navigátora ASPI ku kolektívnemu vyjednávaniu v rámci ASPI alebo vzorov pracovnoprávnych dokumentov v rámci systému ASPI.
Účastnícky poplatok:
65,00 € bez DPH
78,00 € s DPH
V účastníckom poplatku je zahrnutý obed, občerstvenie (káva, čaj, minerálka), materiál v elektronickej podobe a náklady na organizačné zabezpečenie seminára.
Údaje pre úhradu účastníckeho poplatku:
IBAN: SK25 0200 0000 0014 4064 3012, SWIFT: BIC SUBASKBX
Variabilný symbol: číslo objednávky
Účastnícky poplatok nie je možné uhradiť hotovostne pred alebo počas seminára.
V prípade, že účastník neuhradí faktúru včas a v celej výške, organizátor si vyhradzuje právo stornovať záväznú prihlášku/objednávku. Organizátor si vyhradzuje právo ukončiť registráciu účastníkov pred stanoveným termínom uzávierky prihlášok/objednávok, ak počet prihlásených účastníkov presiahne kapacitné možnosti, o čom upovedomí záujemcov telefonicky alebo elektronicky.
Program:
- výklad zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní v platnom znení,
- osvojenie si základných teoretických i praktických poznatkov z oblasti kolektívneho vyjednávania v súvislosti s riešením kolektívnych sporov v zmysle zákona č. 2/1991 Zb. o kolektívnom vyjednávaní,
- právne možnosti získavania údajov ku kolektívnemu vyjednávaniu a právne povinnosti zamestnávateľa,
- platnosť a účinnosť kolektívnych zmlúv, druhy kolektívnych zmlúv,
- subjekty kolektívneho vyjednávania a ich kompetencie,
- postup pri uzavieraní kolektívnych zmlúv z pohľadu jeho formálnych i neformálnych procesných pravidiel, zásady kolektívneho vyjednávania,
- argumentačná príprava a reakcie zamestnávateľov na požiadavky odborov, konflikt a jeho zvládanie,
- prechod práv a povinností z pracovnoprávnych vzťahov a kolektívne zmluvy,
- normatívna a záväzková časť kolektívnych zmlúv, čo možno upraviť v kolektívnej zmluve, zmeny Zákonníka práce a ich vplyv na obsah kolektívnych zmlúv,
- spor o určenie odborovej organizácie uzatvoriť kolektívnu zmluvu s ohľadom na zákonné možnosti zamestnávateľa,
- spor o uzatvorenie kolektívnej zmluvy a spor o plnenie záväzkov z kolektívnej zmluvy – odlišnosti v zmysle použiteľnosti právnych prostriedkov ich riešenia,
- konanie pred sprostredkovateľom a konanie pred rozhodcom,
- právo na štrajk a právo na výluku – procesné otázky, povinnosti odborovej organizácie voči zamestnávateľovi.
Harmonogram:
08:30 – 9:00 | registrácia |
9:00 – 10:00 | prednáška |
10:00 – 10:20 | prestávka |
10:20 – 11:20 | prednáška |
11:20 – 11:30 | prestávka |
11:30 – 12:30 | prednáška |
12:30 – 13:15 | obedňajšia prestávka |
13:15 – 15:00 | prednáška, diskusia |
15:00 | predpokladaný záver seminára |
Bližšie informácie: stanislava.salicova@wolterskluwer.com, 0911 104 151; 02 – 58 10 20 46
Súvisiace produkty
Žiadne súvisiace produkty
Napíšte nám
Ďakujeme za záujem, Vašu požiadavku vybavíme v krátkom čase.